Czym jest Open Finance?
W największym uproszczeniu – Open Finance to otwarta bankowość. W jej ramach banki udostępniają informacje innym podmiotom zewnętrznym. Dzięki temu te podmioty będą miały możliwość opracowania bardziej spersonalizowanych i dostosowanych do potrzeb użytkowników ofert. Celem tego mechanizmu jest także poprawa wyników ekonomicznych klientów usług finansowych (konsumentów i przedsiębiorstw) oraz firm z sektora finansowego przez wspieranie transformacji cyfrowej i przyspieszenia przyjmowania modeli biznesowych opartych na danych w sektorze finansowym UE.
Instytucje finansowe będą mogły w pełni wykorzystać możliwości transformacji cyfrowej, a zewnętrzni dostawcy usług będą mogli korzystać z nowych możliwości rynkowych w zakresie innowacji wykorzystujących potencjał danych. Konsumenci i firmy uzyskają dostęp do swoich danych finansowych, aby umożliwić użytkownikom danych dostarczanie produktów i usług finansowych dostosowanych lepiej do potrzeb klientów i firm.
Większa innowacyjność?
Docelowym celem Open Finance jest zapewnienie użytkownikom bardziej innowacyjnych produktów i usług finansowych oraz stymulowanie konkurencji w sektorze finansowym.
Chodzi zatem o określenie jasnych praw i obowiązków w zakresie zarządzania udostępnianiem danych klientów w sektorze finansowym poza rachunkami płatniczymi, a mianowicie:
- możliwość, ale nie obowiązek udostępniania przez klientów swoich danych użytkownikom danych (np. instytucjom finansowym lub firmom fintech) w bezpiecznym formacie nadającym się do odczytu maszynowego w celu otrzymywania nowych, tańszych i lepszych produktów i usług finansowych i informacyjnych opartych na danych (tj. takich jak porównywarki produktów finansowych, spersonalizowane porady online);
- obowiązek udostępniania tych danych przez posiadaczy danych klientów (np. instytucje finansowe) użytkownikom danych (np. zobowiązanie posiadaczy danych klientów (np. instytucji finansowych lub firm fintech) do udostępniania tych danych użytkownikom danych (np. innym instytucjom finansowym lub firmom fintech) poprzez wprowadzenie wymaganej infrastruktury technicznej i za zgodą klienta;
- pełna kontrola klientów nad tym, kto i w jakim celu uzyskuje dostęp do ich danych
- standaryzacja danych klientów i wymaganych interfejsów technicznych
- jasne systemy odpowiedzialności za naruszenia danych i mechanizmy rozstrzygania sporów
- dodatkowe zachęty dla posiadaczy danych do wprowadzania wysokiej jakości interfejsów dla użytkowników danych W Parlamencie Europejskim za akta odpowiada Komisja Gospodarcza i Finansowa (ECON).
W oparciu o zgodę właściciela, jego dane byłyby udostępniane w celu opracowywania i dostarczania dostosowanych do potrzeb i opartych na danych produktów i usług finansowych. Dla mniejszych firm dostęp do danych byłby przydatny przy pozyskiwaniu nowych klientów, obniżaniu kosztów i barier wejścia na rynek, zwiększając tym samym konkurencję i innowacyjność produktów i usług finansowych.