Europejski Bank Centralny (ECB) oraz Europejskie Urzędy Nadzoru (ESA) opublikowały 13 marca 2023 r. wspólne oświadczenie, w którym informują o podjętym przedsięwzięciu w kontekście inwestycji w strukturyzowane produkty finansowe, dotyczącym ulepszenia standardów publikowanych informacji związanych ze zmianami klimatu oraz zalecają zbieranie i publikowanie jasnych, przejrzystych, precyzyjnych oraz wyczerpujących danych w tym zakresie, uwzględniając wszelkie zagrożenia dla klimatu. Wszystko za sprawą tego, że standardy ESG nabierają jeszcze większego znaczenia dla Unii Europejskiej i stają się już priorytetem. Zauważono bowiem, że jakość obecnie ujawnianych wskaźników wymaga poprawy, bo najczęściej polega w głównej mierze na szacunkach. Brak dokładnych danych nie tylko stwarza duże utrudnienie dla właściwej oceny dokonywanej przez inwestorów i przeciwdziałania zagrożeniom związanym z klimatem, ale także komplikuje klasyfikację produktów jako zrównoważonych w rozumieniu Rozporządzenia PE i Rady 2019/2088 w sprawie ujawniania informacji o zrównoważonym finansowaniu (zwanego dalej SFDR) oraz Rozporządzenia PE i Rady 2020/852 w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje (tzw. Rozporządzenia ws. taksonomii).
Tak samo zauważono, że transakcje sekurytyzacyjne są często zabezpieczone aktywami, które ulegają wpływom zdarzeń związanych z klimatem – z jednej strony przez zdarzenia te rozumieć należy powodzie, pożary, susze, gwałtowne burze czy inne nagłe i bezpośrednie zjawiska klimatyczne, z drugiej strony będą to ryzyka przejściowe związane z klimatem, np. kredyty hipoteczne czy kredyty na zakup samochodu. Ponieważ wartość tych aktywów może ulegać wahaniom podyktowanym zdarzeniami związanymi ze zmianą klimatu, doprecyzowanie i konkretyzacja publikowanych wskaźników dotyczących klimatu pozwoli inwestorom lepiej zidentyfikować ryzyka ich inwestycji.
W oświadczeniu poinformowano, że ESA pracują nad doprecyzowaniem wymogów publikowanych danych, opracowują także standardy techniczne dla wskaźników wymaganych Rozporządzeniem w sprawie ujawniania informacji o zrównoważonym finansowaniu (SFDR) oraz Rozporządzeniem ws. Taksonomii. Co więcej, dokonują przeglądu rozporządzenia SFDR pod kątem ujawnianych przez uczestników rynku finansowego informacji w zakresie wskaźników „Environmental, Social, Governmental”, tzw. ESG, ze szczególnym uwzględnieniem ujawnień dotyczących celów dekarbonizacji, o których mowa w kontekście produktów tzw. „dark green” z art. 9 Rozporządzenia SFDR. Także ECB upatruje korzyści w doprecyzowaniu wymogów co do publikowanych danych.
Co ważne, mimo, że prace nad doprecyzowaniem ujawnianych wskaźników klimatycznych wciąż trwają, już teraz ECB i ESA wzywają jednostki inicjujące, jednostki sponsorujące oraz jednostki specjalnego przeznaczenia do celów sekurytyzacji do gromadzenia dokładnych danych, potrzebnych inwestorom do oceny ryzyka związanego z inwestycjami zrównoważonego rozwoju. Łatwy dostęp do danych dotyczących klimatu powinien być mieć miejsce za pośrednictwem zarejestrowanych repozytoriów sekurytyzacji, aby jeszcze bardziej zwiększyć przejrzystość i jasność dla inwestorów. Pozwoliłoby to uniknąć rozdrobnienia informacji w różnych punktach dostępu i skutkowałoby niższymi kosztami i ryzykiem dla inicjatorów, inwestorów i organów nadzoru.