W dniu 22 września 2023 r. zmieniają się przepisy dotyczące zwolnień z pracy. Zmiany są związane z roszczeniem pracownika o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę albo stosunku pracy za bezskuteczne oraz o przywrócenie pracownika do pracy.
W poprzednim stanie prawnym zgodnie z art. 4772 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego w przypadku roszczenia pracownika o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne albo o przywrócenie pracownika do pracy, sąd uznając wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne albo przywracając pracownika do pracy, na wniosek pracownika mógł w wyroku nałożyć na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Powyższe oznaczało, że w przypadku wniosku pracownika o zastosowanie przedmiotowego zabezpieczenia nałożenie przez sąd na pracodawcę wskazanego obowiązku miało charakter fakultatywny, sąd mógł, ale nie musiał zobowiązać pracodawcę do dalszego zatrudnienia pracownika.
Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1667) zwiększa ochronę pracownika przed zwolnieniem.
Na podstawie znowelizowanego art. 4772 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego wystąpienie przez pracownika ze stosowanym wnioskiem, powodowało będzie obligatoryjne nałożenie przez sąd w wyroku na pracodawcę obowiązku dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.
Nie jest to jedyna zmiana zwiększająca ochronę pracownika przed zwolnieniem. Kolejna dotyczy pracowników podlegających szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia, m.in. kobiet w ciąży, kobiet na urlopie macierzyńskim, mężczyzn na urlopie ojcowskim, pracowników na urlopie rodzicielskim i wychowawczym, pracowników w wieku przedemerytalnym, działaczy związkowych, pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim, pracowników przebywających na urlopie wypoczynkowym.
Zgodnie z nowo dodanym art. 7555 Kodeksu postępowania cywilnego w przypadku roszczenia powyższego pracownika o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne albo o przywrócenie pracownika do pracy, sąd na wniosek uprawnionego na każdym etapie postępowania udzieli zabezpieczenia przez nakazanie dalszego zatrudnienia go przez pracodawcę do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Podstawą udzielenia zabezpieczenia będzie jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia, co oznacza, że uprawniony pracownik nie będzie miał obowiązku wykazania istnienia interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia, a wskaże wyłącznie, że nie zgadza się z podstawą zwolnienia oraz przedstawi uzasadnienie swojego stanowiska. Sąd będzie mógł odmówić udzielenia zabezpieczenia wyłącznie w sytuacji, gdy roszczenie pracownika jest oczywiście bezzasadne.
Pracodawca zobowiązany do dalszego zatrudnienia pracownika będzie miał możliwość żądania uchylenia prawomocnego postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia wyłącznie jeżeli wykaże, że po udzieleniu zabezpieczenia zaistniały przesłanki, o których mowa w art. 52 § 1 Kodeksu pracy.