Logo Logo
  • Angielski
Menu

Kontrole KNF u dystrybutorów ubezpieczeń w 2022 r.

Strona główna
Ubezpieczenia
Kontrole KNF u dystrybutorów ubezpieczeń w 2022 r.
Szukaj na stronie
  • Please wait..
  • Strona główna
  • O Kancelarii
  • Poznaj nasz zespół
  • Doradztwo prawne
    • Instytucje finansowe
    • Prawo procesowe
    • Prawo gospodarcze
    • Prawo nowych technologii
    • Ochrona danych osobowych
    • Ubezpieczenia
  • Raport prawny
  • Leasing & TSL
  • BeInsured
  • Aktualności
  • Kontakt

W dniu 23 czerwca 2023 r. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował „Sprawozdanie z działalności Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz Komisji Nadzoru Finansowego w 2022 roku”.  

W Sprawozdaniu można przeczytać, że w obszarze nadzoru nad rynkiem dystrybutorów ubezpieczeń w 2022 r. organ nadzoru przeprowadził czynności kontrolne w piętnastu podmiotach zajmujących się dystrybucją ubezpieczeń na podstawie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Przeprowadzono osiem kontroli u agentów ubezpieczeniowych oraz cztery u brokerów ubezpieczeniowych.  

Siedem z tych postępowań kontrolnych (cztery u brokera i trzy u agenta) miały charakter kompleksowy i obejmowały swym zakresem działalność pośrednika ubezpieczeniowego w zakresie jej zgodności z przepisami prawa. W przypadku pięciu kontroli agentów ubezpieczeniowych zakresem kontroli objęto wybrane zagadnienia dotyczące czynności dystrybucji ubezpieczeń, w tym:  

  1. organizację i nadzór agenta nad wypełnianiem obowiązków szkoleniowych oraz terminowym zgłaszaniem do zakładów ubezpieczeń zmian danych objętych wpisem do rejestru agentów, 
  2. spełnianie przez osoby fizyczne wykonujące czynności agencyjne wymogów określonych w art. 19 ust. 1 i 2 ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, a także badanie wymagań i potrzeb klientów w zakresie ochrony ubezpieczeniowej.  

W trzech zakładach ubezpieczeń przeprowadzono kontrole w zakresie korzystania z usług agentów ubezpieczeniowych i agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające. 

W związku z ustaleniami poczynionymi w toku czynności kontrolnych wobec dystrybutorów ubezpieczeń w 2022 r. wydano 68 zaleceń w celu zapewnienia zgodności ich działalności z przepisami prawa, w tym: 36 zaleceń dla agentów ubezpieczeniowych, 8 zaleceń dla brokerów ubezpieczeniowych i 24 zalecenia dla zakładów ubezpieczeń. 

Wśród najczęstszych nieprawidłowości w działalności dystrybutorów ubezpieczeń stwierdzone podczas czynności kontrolnych w 2022 r. KNF wymieniła: 

  1. nieudzielanie klientom przy pierwszej czynności lub udzielanie nierzetelnej informacji o numerze wpisu do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, adresie strony, na której dostępny jest rejestr oraz sposobie sprawdzenia wpisu do ww. rejestru, o charakterze wynagrodzenia otrzymywanego w związku z proponowanym zawarciem umowy ubezpieczenia, o możliwości złożenia reklamacji, wniesienia skargi oraz pozasądowego rozwiązywania sporów lub przekazywanie powyższych informacji w formie innej niż papierowa; 
  2. brak lub nierzetelne przeprowadzanie analizy wymagań i potrzeb klienta w zakresie ochrony ubezpieczeniowej; 
  3. nieprzekazanie klientom dokumentów zawierających informacje o produkcie przed zawarciem umowy ubezpieczenia; 
  4. nieudzielanie klientom porady wraz z rekomendacją najwłaściwszej umowy lub jej udzielanie w formie innej niż pisemna; 
  5. wykonywanie czynności agencyjnych lub czynności brokerskich w zakresie dystrybucji ubezpieczeń za pomocą osób niewpisanych odpowiednio do rejestru agentów lub do rejestru brokerów; 
  6. brak dokonania zmiany danych objętych wpisem do rejestru agentów lub rejestru brokerów niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 7 dni od zaistnienia tych zmian; 
  7. brak należytej organizacji oraz nadzoru agenta nad wykonywaniem czynności agencyjnych; 
  8. brak realizacji obowiązku szkoleniowego przez osoby fizyczne wpisane do rejestru pośredników ubezpieczeniowych; 
  9. brak lub nienależyty nadzór zakładu ubezpieczeń nad agentami ubezpieczeniowymi; 
  10. nieterminowe zgłaszanie przez zakłady ubezpieczeń zmian danych objętych wpisem do rejestru agentów, dotyczących podmiotów, z którymi zakłady te zawarły umowy agencyjne, w tym w szczególności odnośnie do danych osób fizycznych wykonujących czynności agencyjne; 
  11. niezgodność z przepisami prawa treści lub formy pełnomocnictwa do zawierania umów ubezpieczenia w imieniu zakładu ubezpieczeń. 

KNF prowadziła także postępowania administracyjne i nakładała sankcje na dystrybutorów ubezpieczeń (piętnaście postępowań wobec ubezpieczycieli, jedno wobec brokera ubezpieczeniowego i aż dwadzieścia cztery wobec agentów ubezpieczeniowych). Postępowania dotyczyły w szczególności nieprawidłowości w zakresie nadzoru nad realizacją obowiązku szkoleniowego, o którym mowa w ustawie o dystrybucji ubezpieczeń, a także innych nieprawidłowości w organizacji i w samym procesie dystrybucji ubezpieczeń. W ocenie KNF, sankcjonowanie stwierdzonych nieprawidłowości powinno przyczynić się do wyeliminowania tych zachowań, a tym samym do zapewnienia właściwego funkcjonowania rynku finansowego. 

Pełna treść Sprawozdania znajduje się na stronie internetowej KNF pod adresem: 

https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Sprawozdanie_z_dzialalnosci_UKNF_oraz_KNF_w_2022_roku_82836.pdf  


Skontaktuj się z nami.
+48 22 247 24 98
biuro@czublun.pl
Skorzystaj z formularza
Logo
Kontakt
22 247 24 98
biuro@czublun.pl
Adres
Al. Solidarności 153 lok. 2
00-877 Warszawa
Copyright © Czublun 2025
Polityka prywatności
Realizacja: Noveo Interactive - Agencja Interaktywna