Mimo, że ustawa o dystrybucji ubezpieczeń ma już prawie 5 lat, to jednak ciągle można odnieść wrażenie, że wielu, jak nie większość agentów ubezpieczeniowych nie jest świadomych tego, jak fundamentalną zmianę wprowadziła ta ustawa w kwestii nadzoru nad działalnością agenta.
Najprawdopodobniej bierze się to stąd, że przepisy poprzedniej ustawy (o pośrednictwie ubezpieczeniowym) inaczej regulowały tę kwestię. Wtedy nadzór nad działalności agentów był wyłączną domeną zakładów ubezpieczeń. KNF mógł jedynie pośrednio, poprzez wykazywanie nieprawidłowości we współpracy ubezpieczycieli z pośrednikami ingerować również w to jak agent wykonuje swoją pracę. Jednak o bezpośrednim nadzorze KNF nie było wtedy mowy.
Sytuacja zmieniła się diametralnie z chwilą wejścia w życie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Nadal co prawda obowiązuje przepis mówiący o tym, że nadzór nad działalnością agenta ubezpieczeniowego i agenta oferującego ubezpieczenia uzupełniające sprawuje zakład ubezpieczeń, na rzecz którego działa agent. Jednak dodano również inne, ważne postanowienie, z którego wynika, że organ nadzoru, czyli KNF sprawuje nadzór:
– nad zakładem ubezpieczeń w zakresie korzystania z usług agentów ubezpieczeniowych, agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające oraz przedsiębiorców, o których mowa w art. 2 tej ustawy
oraz
– nad działalnością agentów ubezpieczeniowych i agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające w zakresie wskazanym w ustawie (praktycznie pełen spektrum działalności agenta).
Co to oznacza w praktyce, ano to, że agent może być kontrolowany nie tylko przez zakład ubezpieczeń, z którym współpracuje (zresztą, zarzut nieprawidłowego nadzoru nad siecią dystrybucji dość regularnie pojawia się w wynikach kontroli prowadzonych u ubezpieczycieli przez KNF) to jednocześnie może być kontrolowany bezpośrednio przez KNF.
Z tego też względu, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pośredników ubezpieczeniowych Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przygotował wykazy zagadnień mogących być przedmiotem kontroli brokera ubezpieczeniowego lub agenta ubezpieczeniowego, a także wykazy podstawowych materiałów dowodowych, których żądać może organ nadzoru w toku prowadzonej kontroli.
Link do tego materiału znajdziecie tutaj: KLIK
Lista obszarów, zagadnień i wymaganych dokumentów wygląda dość imponująco, jednak … „nie taki diabeł straszny jak go malują”. Dzięki Tarczy Regulacyjnej kontrole KNF i ubezpieczycieli można przejść bezboleśnie.
Więcej o Tarczy Regulacyjnej znajdziesz tutaj: KLIK